Epoksi Boya Nedir?

Epoksi boya, belirli işlemlere uğrayıp kuruduktan sonra fiziksel ve kimyasal olarak bir çok darbe ve etkiye karşı dayanıklılık gösteren bir reçinedir. Epoksi boya, tasarımı ve şekillendirilebilmesi nedenleri ile bir çok alanda tercih edilir. Zemin kaplama çeşitlerinin bir çoğundan hem şıklığı hem de dayanıklılığı ile ön planda olduğu için daha çok tercih edilir. Aynı zamanda renk, tasarım, resimli 3D tasarım gibi bir çok özelliği ile tüm zeminlere uygulanabilir. Epoksi boya, uygulanılan zemine istenilen tasarımı şekillendirme yoluyla kolaylıkla uygulanabilir. Hem ekonomik hem de diğer zemin kaplama türlerine göre daha sağlam ve uzun ömürlüdür.

Epoksi Boya Nerelerde Kullanılır?

Epoksi boya nerelerde kullanılır sorusunun cevapları da net bir şekilde verilebilir. Zemin kaplama alanı epoksi boya için tam bir cennet olarak nitelendirilebilir. Epoksi zemin kaplama olarak nitelendirilen bu çalışma ile istenilen tasarımlar istenilen sağlamlıkta ve istenilen biçimde yüzeye yansıtılabilir. Bu sebeple bu ürün zemin kaplama alanının değişilmez ürünlerinden biridir.

Epoksi boya kullanım alanları ;

  • Endüstriyel Zemin Kaplamaları
  • Otopark Zemin Kaplamaları
  • Ev ve Ofis Zemin Kaplamaları
  • Laboratuvar Zemin Kaplamaları
  • Okul Zemin Kaplamaları
  • Spor Salonu Zemin Kaplama
  • Hastane zemin kaplama
  • Teras Zemin kaplama

Epoksi boya için evin belli başlı eşyaları için tasarımsal olarak kullanıldığı da söylenebilir. Epoksi masa, mutfak tezgahları bunların birkaçını oluşturmaktadır. Şeffaf epoksi masa, mutfak malzemeleri yazımızda daha detaylı inceleme yapabilirsiniz.

Epoksi Boya Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Epoksi boya , epoksi zemin kaplama adı altında uygulanmadan önce zeminin tozdan, zemindeki ufak taş veya farklı parçalardan arındırılmış olması gerekmektedir. Epoksi zemin kaplama uygulaması yapılmadan önce zemin tamamen süpürülür ve vakumla tozda arındırılır. Bu işlem epoksinin zemine daha sağlam yapışmasını ve zemindeki ufak çatlakları doldurmasını sağlar. Tozdan ve çöplerden arındırılan zeminde varsa gerekli tadilat işlemleri yapılır. Gerekli ile normalden büyük çatlaklara macun ile müdahale edilerek kapatılır. Macun kuruma işlemi tamamlandıktan sonra epoksinin zemine yapışmasını ve daha sağlıklı olmasını sağlayan ilk kat atılarak kurumaya bırakılır. Kuruyan zemin tamamen yapışkan bir hal alır. Bu süreçte dışarıdan toz girmesine engel olunur. Eğer epoksi zemin kaplama işlemi dışarıda yapılıyorsa toz veya kir kapmasını minimuma indirmek için kurumaya destek verilir. Sonrasında epoksinin tasarımını oluşturan orta kat atılarak gerekli tasarım verilir ve yeteri kadar kuruma sağlandıktan sonra dayanıklılık sağlayan son kat atılır. Birkaç gün epoksi zemin kaplama yapılmış olan zemine ağır araç veya malzeme çıkarılmaz. Sonrasında dayanıklı ve şıklığı ile göz dolduran zemininizi dileğinizce kullanabilirsiniz.

epoksi boya, epoksi zemin kaplama boya
Epoksi Boya Fiyatı için bizi arayın.